12. 1. 2024 / Podobe / Pod površino

Pregled leta 2023: Podobe

Kot spodobno postkoronsko leto je 2023 na domačih tleh postreglo s kar nekaj odličnimi razstavami, otvoritvami (tudi novonastalih) festivalov, obletnicami in podelitvami nagrad. Za začetek morda nekaj vodstvenih zasukov, neizogibnih dogodkov in novosti, ki jih nismo pričakovali. Tragedije ob poletnih poplavah je pospremilo tudi veliko uničenja umetnosti, kulturne dediščine in z njo povezanih prostorov. Ločeno od poplav, pa vendar poplavljena je bila Miklova hiša v Ribnici, katere sanacija bo nedvomno dolgotrajna, program pa posledično izjemno okrnjen. V mariborskem UGM-u so preuredili pet dodatnih prostorov, ki bodo namenjeni restavratorski delavnici, hrambi opreme in umetnin iz zbirke. Prav tako je v Mariboru svoja vrata odprla povsem nova galerija sodobne vizualne umetnosti, imenovana Tkalka; prva se je v njej predstavila Iva Ferlinc. V začetku maja se je začel postopek za predčasno razrešitev Aleša Vaupotiča z mesta direktorja Moderne galerije; Vaupotič je do konca meseca odstopil. Zdenka Badovinac je za Muzej sodobne umetnosti v Zagrebu napovedala zelo bogat, feminističen program; v začetku aprila so odprli več razstav hkrati, med drugim od Jasmine Cibic, Maje Smrekar in Jonasa Jorgensena. Septembra je Zdenka Badovinac po letu in pol vodenja MSU-ja iz osebnih razlogov odstopila z mesta direktorice. 

Podobno, a potencirano pestro je bilo dogajanje v mednarodnem kulturnem prostoru. Izpostavimo tiste najodmevnejše in tiste nekoliko zaskrbljujoče. V letu 2023 se je zgodilo nemalo pripetljajev in odločitev, ko so umetnost na tak ali drugačen način omejili ali cenzurirali, predvsem zaradi političnih ozirov, golote ali vpletenosti v LGBT+ skupnost. Madžarski narodni muzej je zaradi prikazovanja LGBTQ+ vsebin mladoletnim prepovedal ogled prestižne mednarodne fotografske razstave World Press Photo; šlo je za prvo cenzuro dotične razstave v Evropi. Za nameček so nekaj dni po odprtju razstave razrešili še direktorja muzeja Lászla L. Simona, ki da bojda kljub prepovedi obiska mladoletnim ni storil dovolj, da bi množice obvaroval v skladu s (kontroverznim) madžarskim zakonom, ki prepoveduje prikazovanje LGBTQ+ vsebin mladoletnim osebam. Želje po cenzuri umetnosti se vrstijo tudi na področju izobraževanja; marca je bila k odstopu prisiljena ravnateljica šole na Floridi, ker so na njeni šoli pri pouku šestošolcem pokazali kip Michelangelovega Davida. Podobno kot se je pred nekaj leti vnel spor glede Courbetove slike Izvor sveta, so se starši na eni od francoskih šol pritožili zaradi kazanja del manierističnega slikarja Giuseppeja Cesarija. Na drugi strani so se zapolnile tudi kvote vandalizma v umetnostnozgodovinskih muzejih; odmevala sta okoljska aktivista, ki sta razbila steklo Velázquezove Venere v Londonu. Pa še:

  • Na Dunaju so se odločili umetniško kontekstualizirati kip antisemitskega župana Karla Luegerja; nagniti za 3,5 stopinje v desno. 
  • V Neaplju je pogorela (so jo zažgali) Pistolettova Venera cunj (Michelangelo Pistoletti je lani gostoval v ljubljanski Cukrarni).
  • Na pobudo bruseljske podžupanje Delphine Houba so zagnali projekt, v okviru katerega so zdravniki ljudem z depresijo predpisovali obiske muzejev na recept. 
  • Za najvplivnejšo osebnost v svetu umetnosti letos je bila označena fotografinja in aktivistka Nan Goldin
  • Padla je tudi odločitev, da bo s 1. junijem 2024 vodenje Guggenheimove fundacije prevzela američanka Mariet Westermann (kot prva ženska bo nasledila Richarda Armstronga).
  • Boris Eldagsen je prejel ugledno fotografsko nagrado Sony World Photography Awards; nagrado je zavrnil, ker je nagrajeno fotografijo ustvaril s pomočjo umetne inteligence. 
  • Novembra se je pojavil dolgo izgubljeni intervju, v katerem naj bi Banksy potrdil svoje ime. 

Ščepec umetnostnozgodovinskih pripetljajev:

Johannes Vermeer: Gospodarica in služkinja, 1665–1667

Smrti

V letu 2023 so nas zapustili domači slikar Albin Krese, slikar, grafik in oblikovalec Tomaž Kržišnik, slikarka Milena Usenik, kipar Drago Tršar ter slikar, teoretik in predavatelj Sergej Kapus. Odšli so tudi ameriški fotograf Elliott Erwitt, francoska slikarka Françoise Gilot, Marvelov stripar John Romita, ameriški slikar Brice Marden, kolumbijski slikar in kipar Fernando Botero, avstrijski kipar Hans Muhr, japonski mojster mange Leidži Macumoto, avstrijski umetnik Peter Weibel in ruski umetnik Ilja Kabakov.

Na domačih tleh

Malo konkretneje o domačem dogajanju na področju vizualne umetnosti; obeležili smo kar nekaj obletnic in vzporednih razstav, zvesto so nas  pospremili številni festivali in druge odmevne razstave. Pilonova galerija Ajdovščina je jeseni slavila 50. obletnico odprtja. Obeležili smo tudi 20 let ljubljanske galerije Photon, katere fokus ostaja fotografija. Pokrajinski muzej Maribor je svojo 120-letnico zaznamoval z razstavo o razvoju muzeja. 50-letnico delovanja je praznovalo tudi Slovensko društvo likovnih kritikov, ki je ob tej priložnosti organiziralo simpozij Kriza likovne kritike ali iskanje nove paradigme?, podelili pa so tudi stanovske nagrade kritiško pero. Ponovno so se uspešno odvili 21. festival Art Stays na Ptuju, festival Kranj Foto Fest, 58. Mednarodni slikarski ex-tempore v Piranu, Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj in 9. decembrski sejem ilustracije v Ljubljani. Zaključil se je štiriletni interdisciplinarni projekt RUK-a za humanizacijo tehnologije , v okviru programa svetovno znanega festivala Ars Electronice pa sta sodelovala domače Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij (KSEVT) in Projekt Atol. V Novi Gorici se je zgodil 24. festival Pixxelpoint, v Cukrarni pa razstava konSekvence – Fragmenti možnega ekosistema (nastala v okviru projekta KonS). Ljubljansko dogajanje je v majskem času zaokrožil drugi Ljubljana Art Weekend na temo prostora. Na prelomu poletja se je odvil festival Svetlobna gverila, izšla pa je tudi druga številka revije ETC. z naslovom Vročične sanje. Končuje se 35. grafični bienale Ljubljana, katerega umetniški vodja je bil Ibrahim Mahama, mednarodno priznani ganski vizualni ustvarjalec. Zgodili sta se prvi izvedbi enodnevnega dogodka Maribor Art Walk in festivala, posvečenega področju generativnih umetnosti, imenovanega Adela (slednji pod okriljem Društva Ljudmila).

konSekvence – Fragmenti možnega ekosistema: Stellaverde – pemetni vrt, 2023

Nagrade all around:

Nekaj odmevnih razstav na domačih tleh:

Izbran nabor tujih razstav:

Kaj nam prinaša tekoče leto 2024? Na 60. beneškem bienalu bo Slovenijo zastopala slikarka, kiparka in konceptualna umetnica Nika Špan, kustos slovenske predstavitve pa bo umetniški vodja Male galerije Banke Slovenije Vladimir Vidmar. Novembra 2024 se bo v Ljubljani zgodil deseti trienale sodobne umetnosti U3, ki ga bo bo kuriral Tevž Logar. Slovenija se bo v 2024 pridružila mednarodnemu dnevu kiparstva, ki se letno odvija pod okriljem Mednarodnega kiparskega centra.


Uredil: Jernej Čuček Gerbec
Lektorirala: Tina Geč